RC0603F7684CS
- Mfr.Part #
- RC0603F7684CS
- Manufacturer
- Samsung Electro-Mechanics
- Description
- RES 7.68M OHM 1% 1/20W 0201
- Manufacturer :
- Samsung Electro-Mechanics
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0201 (0603 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.05W, 1/20W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 7.68 MOhms
- Supplier Device Package :
- 0201
- Temperature Coefficient :
- ±250ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%